Zmiana operatora komórkowego, prądu, internetu, etc.

Jako że powoli zbliża się nowy rok, a stary kończy dziś dwa słowa o dokonywaniu zmian w wyborze operatora: telefonu, telewizji, internetu, etc. – kiedy ich dokonywać i jak nie dać się ponieść wiatrowi zmian na manowce.zmianyGeneralnie wszystko można zmienić w dzisiejszych czasach. Możemy przenieść numer z jednej sieci komórkowej do innej, możemy zmienić operatora telewizyjnego, możemy zmienić dostawcę prąd, możemy dokonać transferu domen od jednego operatora do innego, możemy nawet za darmo przenieść się z Windowsa 7 czy 8 na Windowsa 10.

Pozostaje pytanie – kiedy dokonywać takich zmian?

Generalnie – wtedy kiedy to co mamy u konkretnego operatora nas nie zadowala.

Ale jak zrobić to sensownie? I czy zawsze zmiana jest najlepszym rozwiązaniem?

Jeżeli korzystamy z usług jakiejś firmy,  w pierwszej kolejności warto sobie sprawdzić jak dokładnie wygląda oferta z której korzystamy. Warto zobaczyć nie tylko ile płacimy miesięcznie/rocznie, ale też w przeliczeniu na jednostkę podstawową (np. za minutę, za megabajt danych, za kWh, etc.). Warto sobie spisać to wszystko w jednym miejscu -najlepiej w tabelce w Excelu.

Drugim krokiem będzie wyszukanie w internecie różnego rodzaju konkurencyjnych ofert dla naszego operatora. Można zacząć od wpisania w Google „porównanie ofert” + to co chcemy sprawdzić. I teraz ponownie możemy wpisać informacje z tych ofert do naszej tabelki w Excelu obok oferty z której aktualnie korzystamy.

Jeżeli w naszej tabelce znajdzie się już z 5-6 firm oferujących usługi nad których zmianą się właśnie zastanawiamy, możemy zacząć własne porównania.

Zobaczmy nie tylko porównania miesięczne, ale też jednostkowe (np. za minutę, kWh, etc.).

Po takim ogólnym porównaniu możemy przejść do bardziej szczegółowych analiz, a mianowicie spróbować zerknąć wstecz kilka miesięcy w swoje rachunki i spróbować podstawić dane z rachunków (ile minut wydzwoniliśmy w miesiącu, ile kWh zużyliśmy, jaki transfer danych mieliśmy, etc.) do naszej tabelki.

I teraz zobaczmy – jak wyglądają opłaty u poszczególnych operatorów dla naszych danych – czy gdybyśmy byli u innego operatora zapłacilibyśmy mniej czy więcej?

Jeżeli wiemy już jak byłoby w przeszłości, możemy pomyśleć o przyszłości, tzn. zastanowić się czy w kolejnych miesiącach będziemy korzystali ze swoich sprzętów w taki sam sposób jak wcześniej czy coś się zmieni. I możemy wstawić nowe dane – przyszłościowe – do naszej tabelki.

Teraz już prawie wiemy ile będziemy płacić i możemy prawie podjąć decyzję, ale jeszcze nie do końca.

Bo cena to nie wszystko. Oczywiście – cena jest ważna, ale ważna jest też jakość usługi – często nawet ważniejsza.

Teraz warto więc sprawdzić jakie są opinie innych użytkowników o danym operatorze – najpierw podstawowa jakość usługi, czyli czy np. telefony mają dobry zasięg, czy nie ma przestaw w dostawach prądu od danego operatora, jaka jest prędkość transferu danych, etc.

Następnie warto sprawdzić jak wygląda serwis – czy ludzie piszą w internecie, że serwis działa sprawnie – jak szybko reaguje firma gdy coś się zepsuje.

W dalszej kolejności warto też sprawdzić czy w niedalekiej przyszłości będą jakieś zmiany u operatora, które mogą wpłynąć na jakość lub cenę usługi.

I teraz możemy przejść do kroku ostatniego – negocjacji z operatorami. Pewnie nie zawsze będzie to możliwe, ale jest to jednak możliwe zaskakująco często – no, a nawet jeśli nie będzie to możliwe, to co nam szkodzi sprawdzić 😉

Możemy więc teraz wysłać zapytanie do poszczególnych operatorów z zapytaniem o ofertę, a następnie przedzwonić lub podejść do nich i zobaczyć co uda się wynegocjować. Te wynegocjowane warunki wpisujemy oczywiście do naszej tabelki w Excelu i dokonujemy ostatecznego porównania.

I teraz możemy wybrać czy chcemy zmienić operatora czy wolimy zostać u tego u którego jesteśmy. Czasami może się bowiem okazać, że nasz operator zdecyduje się zaoferować nam coś ekstra za to, że jesteśmy/będziemy mu wierni 😉

I to by było na tyle.

Powodzenia przy dokonywaniu zmian.