Sztuczna inteligencja (AI) przegrała w GO… i wygrała w GO… i…

Zacznijmy od tego czym jest sztuczna inteligencja.

artificial-intelligence-155161_1280

Sztuczna inteligencja według Wiki „ma dwa podstawowe znaczenia:
jest to hipotetyczna inteligencja realizowana w procesie inżynieryjnym, a nie naturalnym;
jest to nazwa technologii i dziedzina badań naukowych informatyki na styku z neurologią, psychologią i ostatnio kognitywistyką oraz także systematyką, a nawet z współczesną filozofią.”
więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztuczna_inteligencja

Sztuczna inteligencja może wykonywać wiele zadań i specjalizować się np. w grze w szachy, Go lub w rozmowie. Ostatnio gazety zajmujące się nowoczesnymi technologiami podały, że AI przegrała z człowiekiem w GO. Ale ważniejsze jest to, że w całym meczu z nim wygrała 4 z 5 gier. I należą się jej gratulacje, bo GO jest podobno trudniejsze od szachów. Ale sztuczna inteligencja nie tylko gra w GO.

Wiele innych AI na co dzień funkcjonuje w sieci i specjalizuje się w rozmawianiu z ludźmi (chatbot). Jeżeli chcecie spotkać się z jakąś AI i porozmawiać, to tutaj macie listę:
http://ai.wikia.com/wiki/List_Of_Chat_Bots

Co roku chatboty rywalizują ze sobą o Nagrodę Loebnera. W 2015 nagrodę otrzymał(a) Rose (http://ec2-54-215-197-164.us-west-1.compute.amazonaws.com/speech.php).

Inne sztuczne inteligencje mają być pomocą domową, zajmują się wspomaganiem badania nad rakiem, etc. Generalnie, w temacie wiele się dzieje.

Jeżeli interesuje Was ten temat, to w Polsce jedną z osób zajmujących się sztuczną inteligencją jest prof. Duch i jeżeli ktoś z Was jest zainteresowany tematem, to polecam jego stronę:
http://duch-links.wikispaces.com/