Czy wkrótce szybciej dotrzemy z Ziemi na Księżyc niż ze Szczecina do Zakopanego… czyli – nadchodzi ’emdrive’.

Tak. Póki co raczej mimo wszystko szybciej dotrzemy do Zakopanego niż na Księżyc, ale być może w przyszłości sytuacja się zmieni. A wszystko za sprawą napędu nazywanego ’emdrive’.

‚Emdrive’ od ponad dekady wzbudza zainteresowanie naukowców za sprawą swoich potencjalnych implikacji (np. możliwości dotarcia na Marsa w 2-3 miesiące czy gigantycznej redukcji kosztów misji kosmicznych) oraz za sprawą niewiarygodnego sposobu funkcjonowania (według niektórych – przeczącego prawom fizyki). Jak do tej pory, kilka ośrodków naukowo-badawczych stwierdziło, że faktycznie udało im się uzyskać działający zgodnie z przewidywaniami i dający szansę na realne wykorzystanie tego napędu. Jednocześnie, wciąż nie pojawiła się żadna praca w recenzowanym czasopismie naukowym, która potwierdzałaby te doniesienia.

I to ostatnie ma się właśnie zmienić. W grudniu 2016 roku ma bowiem pojawić się artykuł dotyczący ’emdrive’ w Journal of Propulsion and Power AIAA. Przyjęcie do publikacji artykułu dotyczącego ’emdrive’ oznacza, że artykuł ten pozytywnie przeszedł proces recenzji, a to może wskazywać na to, że faktycznie jest szansa na to, że wkrótce rozwijany zacznie być nowy rodzaj napędu kosmicznego. O tym jednak będziemy mogli powiedzieć dopiero po ukazaniu się artykułu.

Tymczasem, lot na Księżyc jest wciąż dłuższy niż przejazd ze Szczecina do Zakopanego, więc jakby ktoś ze Szczecina do Zakopanego się wybierał, może Wam to pomoże w podróży (np. będzie interesującym tematem do rozmowy).

Więcej o emdrive:
http://www.digitaltrends.com/cool-tech/emdrive-news-rumors/
http://www.iflscience.com/technology/rumored-emdrive-paper-suggests-the-controversial-thruster-actually-works/