Nowości ze świata autonomicznych samochodów

Powoli rok 2016 zbliża się do końca. Był to rok w którym wiele wydarzyło się w świecie nowinek technologicznyh. Przykładowo, na rynku autonomicznych samochodów praktycznie co tydzień pojawia się jakaś ciekawa informacja. Ostatnio uwagę moją przykuło ogłoszenie Ubera, który zaczyna testować swoje autonomiczne taksówki w San Francisco (do tej pory testowali je w Pitsburghu). Co jest istotne w tej informacji, to kwestia styku technologii i prawa. Uber podobno nie otrzymał zgody na testowanie samosterujących samochodów, a nawet się o taką zgodę nie starał, bo według jego prawników taka zgoda nie jest mu potrzebna.
tmp_new-year-1904770_1280-1230624102

Oczywiście, na razie w tych autonomicznych samochodach są kierowcy, którzy w każdej chwili mogą przejąć kontrolę nad pojazdem, ale sytuacja i tak jest ciekawa.
Od tego jak dalej potoczą się losy testowania pojazdów autonomicznych przez Ubera w San Francisco może zależeć jak szybko auta takie będą mogły pojawić się w innych miastach. Jeżeli nie będzie konieczne uzyskanie zgody na używanie takich aut, inne firmy mogą rozpocząć swoje testy w różnych miejscach na świecie bez informowania o tym kogokolwiek. Istnieje też możliwość, że San Francisco zabroni Uberowi testów, wtedy miasto będzie musiało wykazać dlaczego jest to niezgodne z prawem lub stworzyć nowe prawo, które może być przykładem dla innych miast. Zobaczymy jak się to potoczy.

No i zobaczymy kiedy autonomiczne pojazdy dotrą do Polski. No, chyba że one już tu są? Ktoś widział?

Szczęśliwego roku 2017 i wielu ciekawych technowinek 🙂