Dotyk przez internet na przykładzie rękawic Flex-N-Feel

Przez internet potrafimy przesyłać dźwięk i obraz. Powoli do tych podstawowych modalności dołącza dotyk. W wielu laboratoriach na świecie naukowcy pracują w tym momencie nad sposobami przekazywania dotyku przez internet.

Jakkolwiek dziwnie to na razie brzmi, w przyszłości pewnie będziemy sobie przesyłali internetowe uściski, poklepywanie po ramieniu czy różne inne wrażenia dotykowe przez internet podobnie jak teraz przesyłamy pliki dźwiękowe czy fimowe.

Możliwość komunikacji z osobami znajdującymi się na drugim krańcu świata poprzez telefon czy videochat stała się nie tylko codziennością w dzisiejszym świecie, ale też dla wielu osób jedyną szansą na to, aby widzieć swoich bliskich, którzy wyemigrowali tysiące kilometrów, częściej niż przy okazji rodzinnych imprez czy świąt.

Póki co nie mamy jeszcze możliwości dotykowego kontaktu z naszymi bliskimi, niemniej jednak na przykładzie rękawic Flex-N-Feel widzimy, że już wkrótce może się to zmienić. Rękawice stworzone na Simon Fraser University pozwalają przekazać przez internet uścisk ręki od osoby, która posiada rękawicę wysyłającą sygnał do osoby, która posiada rękawicę odbierającą sygnał, tak że ta druga osoba czuje jakby pierwsza fizycznie jej tę rękę ściskała.

Przed tym i podobnymi projektami oczywiście jeszcze bardzo długa droga zanim trafią na półki sklepowe, niemniej jednak, biorąc pod uwagę szybkość rozwoju technologii, być może już za kilka lat będziemy mogli uściskać naszych bliskich znajdujących się na innym kontynencie nie wychodząc z domu.