Pozycjonowanie szerokie, czyli co to znaczy long tail

Zdecydowana większość ludzi, szukając interesujących ich produktów czy usług, wpisuje zapytanie i słowa kluczowe w wyszukiwarki internetowe. Im wyżej wyświetli się w nich dana strona, tym większa szansa, że użytkownik na nią trafi, dokonując decyzji zakupowych od razu lub w przyszłości. Ponad 50% zapytań do Google składa się z czterech i więcej słów kluczowych – w takich przypadkach niezbędne jest pozycjonowanie long tail. Czym się ono charakteryzuje?

Co to jest pozycjonowanie long tail?

Pozycjonowanie szerokie, czyli inaczej long tail, jest najbardziej zaawansowaną formą pozycjonowania, ponieważ obejmuje swoim zakresem dużo większą liczbę słów. Odgrywa kluczową rolę przy projektach, dla których maksymalny wzrost ruchu z organicznych wyników wyszukiwarek internetowych jest najważniejszy. Aby pozycjonowanie było skuteczne należy skupić się zarówno na pozyskaniu ruchu z dużej liczby fraz kluczowych, jak i uzyskaniu wysokiej pozycji pojedynczych słów wchodzących w ich skład o najwyższym potencjale ruchu.

Long tail jest szczególnie przydatne, gdy chce się wypozycjonować swój sklep internetowy, pozwalając na osiągnięcie dużo wyższych pozycji krótkiej listy słów kluczowych. Pozycjonowanie szerokie powinno opierać się na określeniu profilu klienta i zweryfikowaniu jego potrzeb oraz rozszerzeniu zasięgu i zwiększeniu rozpoznawalności marki, dzięki czemu zwiększy się ilość leadów i konwersji zakupowych.

Pozycjonowanie sklepu internetowego – zalety

Model long tail jest szczególnie polecany dla sklepów internetowych z szerokim asortymentem – dzięki temu będą mogły pozycjonować poszczególne produkty ze swojej oferty. Zwiększa on także ruch na stronie nawet o kilkanaście procent więcej niż standardowe frazy. Co ważne, jest to wartościowy ruch, ponieważ sklep odwiedzają osoby w zdecydowanej większości zainteresowane danym produktem. Prowadzi to do zwiększenia średniego czasu sesji, a użytkownicy chętnie odwiedzają podstrony i robią zakupy.

Pozycjonowanie sklepu internetowego w takim modelu niesie ze sobą również dużo mniejszą konkurencję. Rywalizowanie z dużymi firmami na ogólne frazy jest bezcelowe i nieopłacalne. Dużo lepiej wybrać dłuższe frazy, które lepiej opisują asortyment i mają większe szanse na wyższe wyświetlenie się strony w wynikach wyszukiwania. Dodatkową korzyścią jest to, że według kryteriów Google sklep pozycjonowany szeroko, traktowany jest jako bardziej przyjazny. Jest to więc bezpieczna i stabilna technika pozycjonowania.

Pozycjonowanie szerokie dla Twojego sklepu

Warto wykorzystać potencjał korzyści dla rozwoju swojej firmy, jakie niesie ze sobą pozycjonowanie long tail. Sprecyzowane frazy sprawiają, że na stronę sklepu trafiają zainteresowani danym produktem użytkownicy, co przekłada się na ilość dokonanych transakcji zakupowych. Taki model jest także dużo tańszy z powodu dużo mniejszej konkurencji na frazy kluczowe. Należy jednak pamiętać, że najlepszy efekt osiągnie się poprzez połączenie pozycjonowania tradycyjnego (krótki i ogólne frazy) z long tail (długie i konkretne).