Regulamin oraz polityka prywatności- ważne dokumenty na stronie

strona internetowa

Założenie własnej strony internetowej dla wielu jest ważnym zadaniem na drodze do sukcesu z własnym biznesem. Strona umożliwia podjęcie dalszych działań marketingowych, a czasem jest po prostu narzędziem samym w sobie do generowania zysków poprzez sprzedaż na odległość. Każda działalność jest jednak inna i różni przedsiębiorcy będą w inny sposób wykorzystywać swoją stronę lub sklep- dobrze jest jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach regulamin na stronie internetowej oraz polityka prywatności to dokumenty obowiązkowe. Jeśli obawiamy się o to, czy samodzielnie uda się nam stworzyć te dokumenty w takim brzmieniu, aby były zgodne z prawem i zawierały wszystkie potrzebne informacje- zawsze możemy zdecydować się na pomoc prawnika. Przygotowane dokumenty możemy oddać do sprawdzenia pod kątem ich poprawności, a jeśli nie wiemy w jaki sposób zabrać się do ich przygotowania- możemy w całości zlecić ich opracowanie kancelarii. Szczególnie warto zwrócić uwagę na kancelarię smr-law.

Kiedy polityka prywatności jest potrzebna?

Właściwie zawsze, kiedy to za pośrednictwem strony internetowej gromadzimy jakieś dane o użytkownikach. W praktyce, nawet podpięcie narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics już obliguje nas do tego, aby zamieścić na stronie taki dokument. Trzeba koniecznie zawrzeć w nim informację o tym, że takie dane są pozyskiwane, kto jest ich administratorem i w jaki sposób je zabezpiecza. Najlepiej też od razu dać użytkownikowi przycisk z akceptacją polityki prywatności w osobnej zakładce oraz informacją, że jeśli nie zgadza się on na takie gromadzenie danych- powinien opuścić daną stronę internetową.

A kiedy konieczny jest regulamin?

Według prawa, taki regulamin musi się znaleźć na każdej stronie, za pośrednictwem której świadczone są użytkownikom usługi drogą elektroniczną. Czyli tak naprawdę- niemalże zawsze. Najbardziej oczywistym przykładem jest tutaj działalność sklepu internetowego, gdzie ten regulamin jest wyjątkowo ważny, gdyż dodatkowo określa specyfikę umowy zawieranej na odległość, która to umowa dotyczy kupna-sprzedaży wystawianych w sklepie produktów. Innymi przypadkami stron, które podlegają świadczeniu użytkownikom usług za pośrednictwem drogi elektronicznej jest chociażby umożliwianie im korzystania z wyszukiwarki w ramach strony, prezentowanie oferty usług oraz katalogów online, możliwość zapisania się do newslettera czy nawet prezentowanie zdjęć czy materiałów wideo. Jak więc widać, znacznie bezpieczniej przyjąć, że taki regulamin tak czy inaczej powinien pojawić się na stronie niż zaniechać próby jego stworzenia.